2011 Festyn Polsko-Niemiecki - Berlin

 

Festyn Polsko – Niemiecki

Na Breitscheidplatz przy Europacenteru stóp Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma odbył się koncert z cyklu „Spotkań Polsko – Niemieckich“ z okazji 20-tej rocznicy podpisania polsko-niemieckiego traktatu „O dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”. Uroczystości te poprzedzone były jubileuszowym spotkaniem prezydentów Polski i Niemiec Bronisława Komorowskiego oraz Christiana Wulffa, w piątek 17 czerwca tj. w rocznicę podpisania Traktatu. W sobotę zaś Polonusi oraz licznie odwiedzający nas Niemcy oraz turyści z całego świata mieli okazję zobaczyć bogaty program artystyczny prezentowany przez artystów z Polski i Niemiec.

W pierwszej części oprócz polonijnych zespołów folklorystycznych „Perełka” z Duisburga i „Polonia” z Hanoweru, śpiewających i tańczących przy polskich pieśniach ludowych, wystąpiła młodzież z monachijskiego zespołu „Polonia” śpiewając znane polskie przeboje w niemieckiej wersji językowej. W drugiej części dominowały chansons w wykonaniu Joli Wolters i Celiny Muzy, wzbogacone popisami wokalno-tanecznymi Patrizi Kazadi oraz jazzowymi klimatami grupy Szultzing z Mateuszem Smoczyńskim. Po oficjalnym otwarciu dokonanym przez wiceministra Spraw Wewnętrznych Tomasza Siemoniaka, bawiliśmy się świetnie przy dźwiękach polki berlińskiej grupy „Polkaholix”, by móc się potem zadumać przy występie Quintetu Marii Helmin. Po tej chwili wytchnienia, zabawa nabrała wrzenia gdy wszyscy tańczyli przy przebojach „Kapeli ze Wsi Warszawa”, oraz śpiewali i tańczyli razem z Justyną Steczkowską – znakomitą artystką o niezwykłym głosie i urodzie.

Występy muzyczne przeplatane były wywiadami z zaproszonymi gośćmi, m.in. z panią senator Barbarą Borys-Damięcką, prezesem Stowarzyszenia Wspólnota Polska Longinem Komołowskim, Wiceprezesem Rady Polonii Świata – Heleną Miziniak, Prezydentem Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych – Tadeuszem Pilatem, Dyrektorem TVP Polonia Witoldem Laskowskim oraz polonijnymi działaczami z Polskiej Rady w Berlinie, Zrzeszenia Federalnego – Polska Rada w Niemczech oraz Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech. Pod nieobecność Bernda Neumana (Ministra Stanu ds. Kultury) pod którego patronatem honorowym odbywały się te uroczystości, owacyjnym przyjęciem zebrani przywitali Josefa Neumanna – posła do Landtagu NRW. Program poprowadził znany prezenter TVP Tomasz Kammel przy współudziale naszych berlińskich koleżanek: Celiny Muzy i Joanny Ratajczak. Całość koncertu reżyserował Lech Nowicki, który zadbał również o to, że TVP Polonia przeprowadziła na żywo szereg relacji z naszego koncertu.

Festyn był radosnym spotkaniem Polaków i Niemców, którzy mogli zapoznać się

w specjalnie przygotowanych stoiskach nie tylko z przysmakami polskiej kuchni, ale również z akcentami polskimi w Berlinie: stowarzyszeniami, instytucjami, mediami i prasą czy propozycjami regionu lubuskiego.

Projekt został sfinansowany ze środków Urzędu Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów, Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie, a przygotowany przez Bundesverband Polnisches Forum in Deutschland e.V. pod kierownictwem Alexandra Zająca.

Krystyna Koziewicz

© 2004 Polska Rada w Niemczech. All Rights Reserved. Designed By E-Daron