Zabawa bez granic” oraz „Bieg dla Niepodległej” w Berlinie

P1090923Tegoroczny festyn polonijny „Zabawa bez granic” odbył się w niedzielę, 09.09.2018 na łąkach między Lübars i Blankenfelde (dzielnica Berlin-Reinickedorf) w godzinach 11.00 – 18.00. Organizatorem imprezy była Polska Rada w Berlinie, która przy pomocy berlińskich organzacji polonijnych oraz licznego grona osób wspierających działalność Rady zapewniła liczne atrakcje dla wszystkich grup wiekowych. Te­goroczny festyn zdominowały gry i konkursy wie­dzy o Polsce z uwagi na Jubilesz 100. rocznicy od­zyskania przez Polską niepodległości. Jubileusz ten był również powodem zorganizowania dla mło­dzieży „Biegu dla Niepodległej”. Niektóre z naszych miluśińskich przebiegły cały dystans w towarzystwie swoich rodziców. Uczestnicy biegu otrzymali od or­ganizatorów pamiątkowe medale i dyplomy, które wręczała konsul ds. Polonii – Jowita Wencius.

W programie nie zabrakło robótek ręcznych, za­jęć plastycznych, graffiti, konkursów, gier i zabaw sprawnościowych dla dzieci i młodzieży, m.in. dzieci budowały w ramach warsztatów latawce, które następnie wzięły udział w konkursie latawca. Wielką atrakcją festynu był dmuchany plac zabaw, przed którym nieprzerwanie ustawiały się kolejki.

W niedzielny, słoneczny dzień tłumy polskich i nie­mieckich gości odwiedziły „Zabawę bez granic”.

Uczestnicy festynu mieli również okazję do spróbowa­nia specjałów polskiej kuchni. W ofercie kulinarnej nie zabrakło polskiego piwa i napojów bezalkoholowych. Oprawę muzyczną zapewniły polonijne grupy mu­zyczne z Berlina, z dużym zainteresowaniem publicz­ności spotkał się występ kapeli dętej Fanfare-Gertrude.

Wśród oficjalych gości jesiennego festynu znaleźli się posłowie do Berlińskiego Parlamentu, Burghard Dregger oraz Michael Dietmann, Radna ds. Kultury z dzielnicy Berlin-Reinickendorf Katrin Schulze­-Berndt, stronę polską reprezentowali: Konsul Ge­neralny Polskiej Ambasady w Berlinie Marcin Jaku­bowski oraz nowo przybyła konsul ds. Polonii Polskiej Ambasady w Berlinie Jowita Wencius, a stronę polonijną dyrektor Biura Polonii w Berlinie oraz wiceprezydent Konwentu – Alexander Zając.

Tegoroczny festyn jesienny został zorganizowany dzięki środkom Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów, Ministerstwa Spraw Zagra­nicznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech i był dużym suk­cesem organizacyjnym.

 Joanna Trümner

 

 

 

 

© 2004 Polska Rada w Niemczech. All Rights Reserved. Designed By E-Daron