2014 - Tata nucił mi MURY - Berlin

JACEK KACZMARSKI – poeta, prozaik, kompozytor, ikona „Solidarności“, najsławniejszy w Polsce bard opozycji antykomunistycznej. Zadebiutował na Warszawskim Jarmarku Piosenki w 1976 roku. Rok poźniej, za utwór „Obława“, został laureautem Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Stan wojenny zaskoczył go podczas zagraniczego turnee. Pozostał na zachodzie. Koncertował na rzecz podziemnej Solidarności, występował dla Polonii na całym świecie. Przez dziesięć lat był dziennikarzem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Po odzyskaniu niepodległości odbył triumfalną trasę po Polsce. Wyemigrował do Australii. Wracał jednak czesto na nagrania i koncerty, by pod koniec życia zamieszkać na stałe w Gdańsku, gdzie zmarł 10 kwietnia 2004 roku w wieku 47 lat.

W koncercie wezmą udział laureaci Nagrody Polonii kołobrzeskiego Festiwalu ”Nadzieja” im. Jacka Kaczmarskiego Eliza Banasik, Piotr Kajetan Matczuk, Antoni Gustowski, Apolinary POlek, oraz poznański kwartet ProForma. W programie najsławniejsze utwory Kaczmarskiego, w tym "Obława", "Nasza klasa", „Mucha w szklance lemoniady" i nieśmiertelne "Mury".

Organizatorem koncertu jest Zrzeszenie Federalne – Polska Rada w Niemczech T.z., we współpracy z Fundacją im. Jacka Kaczmarskiego, Stowarzyszeniem Wolnego Słowa, Biurem Polonii w Berlinie, a został sfinansowany przez Urząd Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów, Fundację Współpracy Polsko – Niemieckiej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Konwent Organizacji Polskich w Niemczech. 

 

Zródło: http://poloniaviva.eu/index.php/pl/31-uncategorised/937-jacek-kaczmarski-koncert-w-10-ta-rocznice-jego-smierci

© 2004 Polska Rada w Niemczech. All Rights Reserved. Designed By E-Daron